Spor Toto 3.Lig’de 50 bin TL’lik şike teklifi

halide edip adivarspor takımına şike teklif edildiSpor Toto 3. Lig’de mücadele eden Halide Edip Adıvarspor, bir futbolcusunu müsabakanın sonucunu etkilemeye çalıştığı iddiası ile Türkiye Futbol Federasyonu’na şikayet etti. Başkan Sedat Cengiz’in açıklamalarının ardından konuyu inceleme kararı alan TFF Yönetim Kurulu, incelemelerinin ardından dosyayı Etik Kurulu’na verecek.

Spor Toto 3.Lig 2.Grupta 31 puanla 15.sırada yer alan ve ligde çok kritik 3 maç oynayacak olan Kırmızı-Beyazlılarda takım kaptanı Emin Çelik, geçtiğimiz hafta oynanan ve ev sahibi ekibin 2-1 kazandığı Çine Madranspor maçı sonrasında süresiz kadro dışı bırakılmıştı.

Halide Edip Adıvarspor’un kurulduğu günden bu yana başkanlığını yapan ve Şişli temsilcisini çok büyük zorluklara rağmen 2. Amatör Lig’den 3.Lig’e taşıyan Sedat Cengiz, konu ile ilgili olarak kamuoyunu şok edeceke açıklamalarda bulundu.

“50 BİN TL TEKLİF EDİLMİŞ”

“Bir adama sevgimiz ne kadar büyük olursa nefretimiz de o kadar büyük olur” diyerek sözlerine başlayan Cengiz şunları söyledi: “Çine Madranspor maçı öncesinde futbolcumuz Emin Çelik’e bir kişi tarafından maçı kaybetmemiz karşılığında 50 bin TL teklif edilmiş. Futbolcu da bu teklifi takımımızdan birkaç oyuncuya götürmüş. Cuma günü bu olay gelişiyor. Allah’a hamd ediyorum ki, benim futbolcularım bu teklifi anında reddetmişler ancak o an için bana söylemeye de çekinmişler. ‘Başkan’ın tepkisi nasıl olur, biz bunu nasıl anlatırız’ diye düşünmüş ve aralarında konuşup “maçı kazanır sonra Başkan’ın karşısına çıkarız” demişler. Hadise, maçtan sonra bize intikal etti. Futbolcularım bana geldiler ve durumu tek, tek anlattılar.

“FUTBOLCU ŞİKE TEKLİFİ ALDIĞINI KABUL ETTİ”

“Konu bize gelince biz de futbolcu Emin Çelik’i dinlemeye karar verdik ve maalesef futbolcu görüşmemizde bu olayı kabul etti. ‘Bana böyle bir teklif geldi. Paraya ihtiyacım vardı, borcum vardı o yüzden yaptım’ dedi. Bizim yaptığımız araştırmalara göre bu olaya karışan başka futbolcumuz yok. Emin’in bizde konuyu anlatan ve kabul eden yazılı ifadesi var. O da bizde mevcut. Olay tarafımızdan Türkiye Futbol Federasyonu’na intikal etti. Akabinde Cumhuriyet Savcılığı da olaya müdahil olacak. Olayın ardından kim ya da kimler var. Kişi mi yoksa kişiler mi var, yoksa başkaları mı var hepsi ortaya çıkacak.”

“BU OLAY BENİ DERİNDEN YARALADI”

“Allah’ın izniyle bu takımı kümede bırakacağız” diyen Başkan Cengiz, 2-3 haftadır takımda bu olayın moral bozukluğunu yaşadıklarını sözlerine eklerken, “Benim en büyük üzüntüm bir futbolcumun böylesine çirkin bir olaya karışmaya tenezzül etmesidir. Ben Halide Edip Adıvar’ın Başkanı olarak Kulübümü evladım gibi gördüm, çok büyük uğraşlar verdim, hayatımı Halide Edip Adıvarspor’a adadım, sporcularıma hep baba gibi yaklaştım ancak bu olay beni derinden yaraladı” dedi.

EMİN ÇELİK O MAÇTA 74. DAKİKADA OYUNA GİRDİ

Olayda adı geçen ve “müsabakanın sonucunu etkilemeye teşebbüs” iddiası ile Türkiye Futbol Federasyonu’na şikayet edilen futbolcu Emin Çelik, Çine Yüksel Yalova Stadı’nda oynanan maçın 74.dakikasında oyuna girmiş, Çine Madranspor karşılaşmayı 81.dakikada bulduğu golle 2-1 kazanmıştı.

Kaynak: Yerelfutbol.org

Şike itirafı TFF’yi harekete geçirdi!

TFF 3.Lig 2.Grup’ya mücadele eden Halide Edip Adıvarspor’da forma giyen kaptan Emin Çelik’ın 50 bin TL teşvik primi aldığını kulüp başkanı Sedat Cengiz’e itiraf etmesi gündeme bomba gibi düştü!

Türk futbolunun gündemine düşen şike iddialarına bir yenisi daha eklendi. TFF 3.Lig 2.Grup’ya mücadele eden Halide Edip Adıvarspor’da forma giyen kaptan Emin Çelik’ın 50 bin TL teşvik primi aldığını kulüp başkanı Sedat Cengiz’e itiraf etmesi gündeme bomba gibi düştü!
Kulüp başkanı Sedat Cengiz’in “Çine Madranspor maçı öncesinde futbolcumuz Emin Çelik’e bir kişi tarafından maçı kaybetmemiz karşılığında 50 bin TL teklif edilmiş. Emin Çelik’i dinlemeye karar verdik ve maalesef futbolcu, görüşmemizde bu olayı kabul etti.” ifadelerinin ardından Türkiye Futbol Federasyonu harekete geçti.

Başkan Sedat Cengiz’in açıklamalarının ardından konuyu inceleme kararı alan TFF Yönetim Kurulu, incelemelerinin ardından dosyayı Etik Kurulu’na verecek.

OLASI CEZA!

Etik Kurulu incelemesinin ardından TFF Yönetim Kurulu’na rapor verecek ve TFF Hukuk Müşavirliği de gerek görürse oyuncu Emin Çelik ve Halide Edip Adıvarspor’u PFDK’ya sevk edecek. PFDK’nın değerlendirmesinin ardından oyuncu Emin Çelik ve Halide Edip Adıvarspor için son sözü Tahkim Kurulu verecek.

Türkiye Futbol Federasyonu Disiplin Talimatı’nın 56. maddesinin (a) bendine göre; şike teşebbüsüne karışan futbolcuya ya da kulüp yöneticisine 1 yıldan 3 yıla kadar müsabakadan men veya hak mahrumiyeti cezası veriliyor. İncelemeler sonucunda kulüpten herhangi bir yöneticinin de teşebbüse karıştığı tespit edilirse; o kulüp bir alt lige düşme cezasına çarptırılıyor.

ETİK KURULU İŞLEYİŞİ

(1) TFF Yönetim Kurulu, kulüpler hakkında ihbar üzerine ya da re’sen öğrendiği ve ciddi bulduğu şike ve teşvik primi iddialarını incelenmesi için Kurul’a intikal ettirir.

(6) Kurul bu madde kapsamında yapacağı araştırma neticesinde bir rapor düzenler ve TFF Yönetim Kuruluna iletilmek üzere TFF Başkanlığına sunar. TFF Yönetim Kurulu, Etik Kurulu raporunu değerlendirir ve gerek gördüğü takdirde kulüp hakkında disiplin yargılaması yapılması amacıyla ilgili kulübün Disiplin Kuruluna sevkine karar verir.

MADDE 56 – MÜSABAKA SONUCUNU ETKİLEME

(a) Yukarıda belirtilen ihlalleri gerçekleştiren kişilere sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir,

(b) Yukarıda belirtilen ihlallerin kulüp yöneticileri tarafından gerçekleştirilmiş olması durumunda ilgili kulüplere bir alt lige düşürme cezası verilir.

(c) İhlalde sorumluluğu bulunan kişilere ayrıca para cezası verilebilir.

(a) Teşebbüs halinde, ilgili kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar müsabakadan men veya hak mahrumiyeti cezası verilir.

(b) Teşebbüs halinde ilgili kişinin yöneticisi olduğu kulübe bu talimatta öngörülen disiplin cezaları uygulanabilir. Ağır ihlal hallerinde kulübe en az 12 puan indirme cezası verilir. İhlalin ağırlığı kurul tarafından somut olayın niteliğine göre serbestçe karar verilir ancak 17 eylemin ilgili yöneticinin kendisinin veya üçüncü kişilerin bahis oyunlarından menfaat elde etmesi amacına matuf olduğunun tespit edilmesi halinde ihlal, mutlaka ağır ihlal kabul edilir.

Kaynak: Hurriyet.com.tr

Yorumunuzu Yapın "Spor Toto 3.Lig’de 50 bin TL’lik şike teklifi"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien