Şike şüphelisi İtalya’da Milano havalimanında yakalandı

italya ülke bayrağıİtalya Polis Teşkilatı, şike şüphelisi Admir Suljic’in, Milano Malpensa Havaalanı’nda gözaltına alındığını açıkladı.

İtalya Polis Teşkilatı, Cremona şehrindeki adli makamlarının yürüttüğü ve yaklaşık 150 kişinin sorgulanıp, 50’den fazla kişinin de tutuklandığı kitlesel şike soruşturmasında, ismi geçen Slovenya vatandaşı Admir Suljic’in, Singapur’dan Milano’ya gelen uçaktan iner inmez Malpensa Havaalanı’nda gözaltına alındığını belirtti.

2011 yılında İtalya’da yürütülen “Scommessopoli” olarak adlandırılan bahis operasyondaki suç şebekesinin anahtar üyelerinden olduğu ileri sürülen Suljic’in, 2011 yılının Aralık ayından beri yakalanamadığı bilgisi verildi.

Uzun süre Singapur’da kalan Suljic’in, ayrıca Avrupa Birliği Polis Teşkilatı (Europol) tarafından birkaç hafta önce açıklanan Singapur merkezli suç örgütüyle de yakın temas kurduğu bildirildi. Polis, suç örgütüne üye olmak ve sportif dolandırıcılıkla suçlanması beklenen Suljic’in, konuşmak istemediğini de ifade etti.

Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) Genel Sekreteri Ronald Noble, tutuklama gerçekleşmeden saatler önce Malezya’da verdiği şike konulu konferansta Singapur Polisi’nin, İtalyan Polisi’nin tutuklama emri çıkarttığı Dan Tan olarak da tanınan Tan Seet Eng isimli Singapurlu iş adamı için çalışan bir şüphelinin, Singapur’dan Milano’ya uçacağı konusunda kendilerini haberdar ettiğini söylemişti.

Noble, şüphelinin tutuklanmasının büyük önem taşıdığını belirterek, “Dünya, bu suç örgütüne karşı kanunların hiçbir şey yapamadığını, Tan ve diğer üyelerin dokunulmaz olduğunu ve onların kanunların üstünde olduğuna inanıyor. Umarım şüpheli yakalanır ve işbirliği yaparak, bildiklerini anlatır” demişti. Europol, 4 Şubat’ta Dünya Kupası, Avrupa Futbol Şampiyonası ve Şampiyonlar Ligi de dahil Avrupa’da oynanan 380’den fazla ve Afrika, Asya, Amerika’da 300 civarında futbol maçında şike yapıldığından şüphelenildiğini açıklamıştı.

Kaynak: Hurriyet.com.tr – 21.02.2013

Yorumunuzu Yapın "Şike şüphelisi İtalya’da Milano havalimanında yakalandı"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien