Sami Hoştan’ın kumar davasında 5 tahliye

Susurluk davası hükümlüsü ve Ergenekon davasının tutuksuz sanığı Sami Hoştan ile kardeşi Sedat Hoştan’ın da aralarında bulunduğu 12’si tutuklu 65 sanığın, ‘Örgüt kurmak-yönetmek’, ‘Yağma’, ‘Kumar oynatmak’ ve ‘Rüşvet vermek’ gibi suçlardan 2 ile 454 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle yargılandığı davada, 5 sanığın tahliyesine karar verildi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 4’üncü duruşmasında Susurluk davası hükümlüsü ve Ergenekon davası tutuksuz sanığı Sami Hoştan ile kardeşi Sedat Hoştan’ın da aralarında olduğu 12 tutuklu sanık ile Susurluk davasının diğer hükümlüsü Ali Fevzi Bir’in de aralarında bulunduğu 15 tutuksuz sanık katıldı.

Bu hafta üst üste görülen 3 duruşmada, sanıkların savunmalarının alınmasının ardından bugünkü duruşmada da hazır bulunan 9 müştekinin ifadesi alındı. Müştekiler, iddia edilen suçlardan zarar görmediklerini belirterek, şikayetçi olmadıklarını söyledi. Ayrıca dava kapsamında hazır bulunan iki tanığın da ifadesine başvuruldu.

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Ayhan Takaoğlu, Hamide Erdem, Hasan Yazgan, Hüsnü Kırcı ve Yeter İskender’in tutuklu kaldıkları süreyi göz önüne alarak tahliyelerine karar verdi. Ancak tahliye edilen sanıklardan Yeter İskender için adli kontrol tedbirlerinin uygulanması karara bağlandı.

Diğer tutuklu sanıklar Sami Hoştan, Sedat Hoştan, Hüseyin Kaya, Mesut Demir, Murat Kazar, Recep Hoşgönül ve Üzeir Plakay’ın, haklarında kuvvetli suç şüphesi varlığını gösteren olguların bulunması ve tutuklama ssebeplerinin devam etmesi gerekçesiyle bu hallerinin devamını kararlaştıran heyet, duruşmayı erteledi.

Kaynak: CHA – 29.03.2013

Yorumunuzu Yapın "Sami Hoştan’ın kumar davasında 5 tahliye"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien