Rotahaber: Milli Piyango’yu alan Net Şans ve Hitay OGG kimin?

besim tibuk net holdingMilli Piyango ihalesine en yüksek rakamı, şans oyunları alanında tecrübeli olan iki firma kazandı. Bilyoner’in sahibi Emin Hıtay’ın sahibi olduğu Hitay Holding ve sahibi olduğu yurt dışı otellerde kumarhane işletme geçmişi olan Besim Tibuk’un başında bulunduğu Net Holding. İki grup Milli Piyango ihalesine Net Şans-Hitay Ortak Girişim Grubu kazandı.

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’ne ait bir kamu kuruluşu olan Milli Piyango’nun özelleştirilmesi yılan hikayesine döndü. 2009 yılında 10 yıl süreyle lisans devri için yapılan ihaleye 1 milyar 622 milyon dolardan çıkıldı.

Açık artırmanın daha ilk turunda, “DAF Araştırma Geliştirme A.Ş (Doğuş Holding/Alarko Holding/Fina Holding) – OPAP S.A Ortak Girişim Grubu” ile diğer katılımcı “Şans Oyunları Yatırım Holding A.Ş” teklif vermeyerek, açık artırmaya katılmadı.

Komisyon Başkanı Osman İlter ise ihalenin teknik olarak sonuçlandığını söyledi. Daha sonra bir açıklama yapan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, ihalenin İhale Komisyonu tarafından iptal edildiğini duyurdu.

Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Osman İlter, Milli Piyango’nun özelleştirilmesi ihalesinde verilen tekliflerin kendilerinin belirledikleri rakama yaklaşamadığını , bundan dolayı iptal ettiklerini söyledi.

İhalede ön yeterlik başvurusunda bulunan Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş – Lottomatica S.P.A Ortak Girişim Grubu ise daha sonra konjonktürün uygun olmaması nedeniyle teklif vermeyeceğini açıklamıştı.

Aynı şekilde ön yeterlilik başvurusunda bulunan, Österreichische Lotterien Gesellschaft m.b.H, Intralot S.A. Integrated Lottery Systems and Services (Intralot A.Ş-Şans Oyunları Entegre Bilişim Sistemleri ve Hizmetleri) de piyango özelleştirmesinde teklif vermemişti.

BUGÜNKÜ İHALEYE NASIL GELİNDİ ?

Bugün sonuçlandırılan “Şans Oyunlarının Lisans Verilmesi Suretiyle Özelleştirilmesi” ihalesi süreci kapsamında ön yeterlik için başvuru süresi 27 Mayıs 2014’te sona erdi. 4 adet başvuru yapıldı.

1. Net Şans – Hitay OGG
2. Turkish Lottery Holding B.V.
3. ERG İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş.
4. Talih Kuşu OGG

Net Şans ve Hitay Ortak Girişim Grubu (OGG), şans oyunlarında tecrübeli şirketler. Hitay OGG’nin arkasında ABD’li Scientific Games ve Emin Hitay var. Aslında bu konsorsiyumun içerisinde üç şirket var. Biri Net Holding, biri Hitay Holding, sonuncusu da ABD’li Scientific Games.

2.755 milyar dolara 10 yıllığına devralan Milli Piyango’nun ihale şartnamesine göre, lisans sahibi lisans süresi boyunca her takvim yılında elde ettiği hasılattan yüzde 25 oranında, diğer gelirlerin brüt tutarı üzerinden de, yüzde 72’si kamuya verilmek üzere, yüzde 28 pay alacak.

ORTAKLAR VE ORTAKLIK YAPISI

Net Şans-Hitay OGG’de Net Şans Oyunları yüzde 90, Hitay Yatırım Holding ise yüzde 10 pay sahibi konumunda bulunuyor.

Hitay OGG’nin arkasında ABD’li Scientific Games ve Emin Hitay var. Yani bu konsorsiyumun içerisinde aslında üç şirket var toplamda. Biri Net Holding, biri Hitay Holding, sonuncusu da ABD’li Scientific Games.

Hitay Holding ve Net Holding’in ardında iki aykırı işadamı var. Emin Hitay, yazılımcılıktan girişimciliğe geçmiş bir işadamı. Şans oyunları sitesi olan Bilyoner.com’un yüzde 50 ortağı. Milli Piyango ihalesine de “Kim alırsa alsın, aslında biz kazanacağız” diyerek girdi.

Bilyoner.com geçtiğimiz yıl 840 milyon lira ciro elde etti. Emin Hitay, bu yılki hedeflerini 1 milyar lira olarak açıkladı. Emin Hitay, “Milli Piyango’yu kim kazanırsa kazansın sonuçta bu platformu kullanacağı için biz yine bu ihaleden galip çıkacağız” diye konuştu.

Hitay, sıradaki öteki şans oyunlarını bünyesinde barındıran özelleştirmeleri de takip edeceklerini açıkladı. “Sırada Jokey Kulübü var. Arkasından da Spor Toto gelir. Biz her ikisine de talip olacağız” dedi.

BİLYONER.COM NEDİR?

Bilyoner İnteraktif Hizmetler A.Ş., 26 Mart 2004 tarihinde Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ve 6 Aralık 2006 tarihinde Milli Piyango Genel Müdürlüğü ile imzalanan sözleşmelerle Türkiye’nin ilk elektronik şans oyunları platformu oldu. Bilyoner.com, Spor Toto oyunları ve Milli Piyango oyunlarını oynatma hakkına sahip olan Bilyoner İnteraktif Hizmetler A.Ş.’nin markası.

Ortaklık yapısı %50 Intralot ve %50 Tek Elektronik A.Ş.’den oluşmaktadır. Bilyoner İnteraktif Hizmetler A.Ş.’nin Ortakları Intralot S.A. Merkezi Yunanistan’da bulunan Intralot; entegre oyun sistemleri ve bunu takiben oyun dizaynı, geliştirmesi, operasyonu ve desteklemesi konularında uzmanlaşması ile tanındı.

Avrupa, Ortadoğu, Kuzey ve Güney Amerika ve Afrika’da birçok projeye imza atmış olan şirket, Dünya Piyango pazarı tedarikçi firmaları arasında 3. sıraya oturmuş bulunuyor. İştirakleri arasında, Betting Company SA. ve Instant Lottery SA. adlı sabit ihtimalli bahis ve hemen kazan-piyango konusunda hizmet veren şirketler yer alıyor.

BESİM TİBUK VE NET HOLDİNG

Net Şans, Net Holding bünyesinde faaliyet gösteren şans oyunları oynatmak üzere kurulmuş bir şirket. Net Holding, turizm alanında yaptığı faaliyetlerde öne çıktı. Yönetim Kurulu Başkanı Besim Tibuk ise Türkiye’nin en aykırı işadamlarından birisi.

Liberal görüşleriyle tanınan Besim Tibuk, 1994 yılında Liberal Demokrat Parti’yi kurdu. 28 Şubat döneminde yaptığı demokrat çıkışlarla dindarların ilgi odağı isimler arasında yer aldı. 2002 seçimlerine büyük umutlarla girdi. Ancak, binde 3 düzeyinde aldığı oyla hayal kırıklığı yaşadı. Besim Tibuk, alınan bu seçim yenilgisinden sonra hem LDP Genel Başkanlığından hem siyasetten ayrıldı. Tibuk, uzun süre kamuoyu önünden uzak durdu.

Kaynak: ROTAHABER.com Özel Haberi

Yorumunuzu Yapın "Rotahaber: Milli Piyango’yu alan Net Şans ve Hitay OGG kimin?"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien