Emniyet’ten siber suçlara ‘sanal devriye’ geliyor

Sanal ortamda işlenen suçlara karşı bilgisayar başında ‘sanal devriye’ atan emniyet, sınır aşan suçlara karşı daha etkin mücadele için uluslararası alanda işbirliği yaptığı ülke sayısını arttırıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün son yıllarda en fazla yatırım yaptığı alanlardan biri de ‘bilişim suçları’ oldu. Bilişim suçlarıyla mücadele etmek amacıyla 2011’de merkezde Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı, illerde ise siber suçlarla mücadele şube müdürlükleri kuruldu.

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, merkezde 106 ve 59 ilde 736 olmak üzere 842 siber polis bilişim suçlarıyla mücadele ediyor. Siber polisin teknik altyapı imkanları ve donanımlı personel sayısı arttırılırken, sanal ortamda işlenen ve sınır aşan suçlarla daha etkin mücadele için uluslararası alanda işbirliğine de gidiliyor. Siber suçlarla mücadelede uluslararası operasyonlar gerçekleştirmek için 39 ülkenin güvenlik teşkilatlarıyla ikili anlaşmalar yapan Türk polisi, işbirliği yaptığı ülke sayısını arttırmayı planlıyor.

ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ŞARTI

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Uluslararası İlişkiler ve Mevzuat Şube Müdürü Bilal Şen, siber saldırılar, online kumar ve çocukların internet bağlantılı cinsel istismarı, endüstri casusluğu, kredi kartı bağlantılı dolandırıcılık suçlarına karşı çalışmalar yaptıklarını söyledi. İnternet kullanıcılarının bulunduğu yerin, sanal ortamın yapısı nedeniyle önemli olmadığına işaret eden Şen, en çok uluslararası işbirliği gerektiren alanın bilişim suçlarıyla mücadele olduğuna dikkat çekti.

SORUŞTURMA VARSA OPERASYON VAR

Dünyada en fazla siber saldırının, Orta Avrupa ülkelerine düzenlendiğine işaret eden Şen, Türkiye’nin de zaman zaman yoğun saldırılara maruz kalabildiğini ifade etti. Şen, ‘sanal devriye’ atan ekibin çalışma şekliyle ilgili ise, “Biz burada virüs bulaşmış bilgisayarı servis sağlayıcılarla paylaşarak, kullanıcıların bilgisayarlarını temizlemelerini sağlıyoruz. Eğer ki çalışmalarımız bir soruşturmaya dönüşecekse Cumhuriyet savcılarımızın önderliğinde operasyonlarımızı yapıyoruz” bilgisini verdi.

Kaynak: AA – 05.04.2013

Yorumunuzu Yapın "Emniyet’ten siber suçlara ‘sanal devriye’ geliyor"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien