Batum’a Kimlikli Geçiş Kumar ve Fuhuşa Yaradı

batum casinolarıRTSO Başkanı Ofluoğlu nüfus cüzdanıyla geçiş uygulamasının başlamasının ardından bölgeden 100 milyon doların Batum’da kumara harcandığını söyledi. Oğluoğlu, her ay yaklaşık 500 bin kişinin Batum’a geçtiğini ve bu kişilerin büyük bölümünün kumar ve gayri meşru ilişki için Batum’a gittiğini belirtti.

Hürriyet Karadeniz-Yılbaşı ekinin haberine göre; Rize Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) Başkanı Ömer Faruk Ofluoğlu, Türkiye ile Gürcistan arasında bir yıl önce başlayan kimlikle geçiş uygulaması sonrasında bölgeden 100 milyon doların artık Batum’da kumara harcandığının altını çizdi.

Ofluoğlu, Türkiye ile Gürcistan arasında kimlikle geçişlerin başlamasının ardından Gümrük Müdürlüğü yetkililerinden aldıkları son verilere göre aylık geçişlerin 500 binlere ulaştığını söyledi. Bu geçişlerin büyük bir bölümünü kumar ve gayri meşru ilişki alanları için olduğunu öne süren Ofluoğlu, şöyle konuştu:

“Batum’daki kumarhanelerde yaptırdığımız incelemelerde müşterilerin yüzde 90’ı maalesef başta Rize, Artvin ve Trabzon ile Erzurum illerinin insanları. Kumarda kazananı hiç görmedim. Bir insan kumarhane kapısından içeri girdiği zaman zaten yüzde 70 kayıptadır. Bu bizim kaynaklarımızın maalesef çok önemli miktarının hiçbir katma değeri olmadan Gürcistan’ın Batum kentine kayması anlamına geliyor.”

İNSANLAR UYARILMALI

Yaptıkları hesaplamalara göre ayda 7 ila 10 milyon dolar arasında bir kaynağın bölgeden Batum’da kumara verildiğini ileri süren Ofluoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu yıl içerisinde en iyi hesapla sadece kumar için Gürcistan’a 100 milyon doların üzerinde bir kaynak gitti. Bunun olmamasını istiyoruz. Bu kaynakları orada kullanan insanların büyük çoğunluğunun ailelerinin o paraya ihtiyacı var. Bölgemiz bu kaynaklara muhtaç. Yasaklama ve kimsenin özgürlüğüne karışma hakkımız yok. Ama en azından insanlarımızı uyarı olsun diye bu açıklamaları yapıyoruz. İnsanımızın çoluk çocuklarının ve ailesinin rızkını orada kaybetmesini istemiyoruz.”

AİLELER PARÇALANIYOR

Kimlikle geçişlerde alınan 1 lira ücretin artırılarak en az 50 lira yapılması gerektiğini vurgulayan Ofluoğlu, “Pasaportla geçişte harç olarak 15 lira alınıyor. Kimlikle geçişte caydırıcı olması için 50 lira üzerinde olması gerekir. Pasaportla geçişte insanların sınır ötesine geçtiği belli oluyor. Ailelerce kontrol edilebilme imkânı var. Nüfus kâğıdı ile her hangi bir aile denetimi olmuyor. 1990’lı yıllarda kapıların ilk açıldığı dönemde Rize’de birçok ailenin parçalandığını gördük. Şimdi kimlikle geçişlerin artmasıyla birçok aile ekonomik olarak zor duruma düştü, aile parçalanmaları başladı” dedi.

Kaynak: Hurriyet.com.tr – Muhammet KAÇAR/RİZE – 28.12.2012

1 Yorum "Batum’a Kimlikli Geçiş Kumar ve Fuhuşa Yaradı"

  1. Yok arkadaş biz adam olmayız, mantığa bak geçiş 1 tl yerine 50 tl olsun. Yahu vatandaş bırak dandiktende olsa yurtdışına gitmenin keyfini yaşasın. Bir yandan AB’den vizeleri kaldırmasını istiyoruz, öteki yandan kendi vatandaşımızın seyahat özgürlüğünü kısıtlayacak yolların peşindeyiz. 1970’li yıllara kadar AB ülkelerine vize yoktu, kendi vatandaşımıza türlü işkenceler yapıp onların Avrupa’ya kaçmasına mani olamadığımız için bizde AB’ye dedikki, “biz baş edemedik, sizde vize koyun” alın size 1980’nin sonucu.. Bu tarz kısıtlamalar ancak dar ve sığ beyinlerden çıkar.

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien