Almanya’da kumar bağımlılığına karşı Türkçe yardım hattı açıldı

almanya bayrağıAlmanya’nın Bavyera, Saarland ve Kuzey Ren Vestfalya eyaletlerinin Kumar Bağımlılığı Merkezleri ortaklaşa bir Türkçe danışma merkezi kurdu. Bu merkezler daha önce Almanca destek veriyordu. Yeni sistemde ise bağımlılar ve yakınları Türkçe destek de alabilecek.

Bu ücretsiz telefon hattını sosyal görevli Mete Tuncay ve psikolog-yazar ve uyum görevlisi Cemil Şahinöz yönetecek. Tecrübeli Psikolog Cemil Şahinöz’e göre bağımlılığın farklı sebepleri var. Bunların başında arkadaş çevresi, başka sorunlardan kaçış, adrenalin, heyecan hissetme isteği, para kazanma var. Sırf eğlence olarak kumar oynayanların olduğunu ancak kumarda eğlencenin çok çabuk bağımlılığa dönüştüğüne dikkat çeken Şahinöz, “Özellikle birçok kumar bağımlısı ‘spor bahisleriyle’ başladıklarını söylüyor. İlk oyunda kazandıysanız, aslında kaybettiniz demektir. Çünkü ilk oyunda kazananlar öyle bir başarı duygusu içerisine girerler ki, artık iş gittikçe büyür ve kontrol kaybedilir. Zincirleme hatalar başlar. Aile içi kavgalar, kredi çekmeler, borçlanmalar, boşanmalar…” şeklinde konuşuyor.

Destek hattında kumar bağımlılığı hakkında bilgiler, terapi ve birebir destek için başvurabilecekleri adresler verilirken, ailelere de nasıl davranmaları gerektiği hakkında bilgi veriliyor ve motive edilmeye çalışılıyor.

Danışma hattına bağımlılar ve yakınları şu numaradan ücretsiz ulaşabilir: 0800-3264762.

Kaynak: Cihan HA – 04.05.1982

Yorumunuzu Yapın "Almanya’da kumar bağımlılığına karşı Türkçe yardım hattı açıldı"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien